Haberler

Ege Orman Vakfı Akademi 2018 yılında faaliyete geçecek


 Yaklaşık 2 yıldır devam eden proje ile Pancar’da bulunan Ege Orman Vakfı Zeytin ve Zeytinyağı Tesisleri’nde Sınav ve Belgelendirme Merkezi kuruldu. Merkezde sektör temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildi.  Sektör temsilcileri, proje ile ilgili bilgi aldıktan sonra kurulan Sınav ve Belgelendirme Merkezi’ni gezdi. Proje ile;  Zeytinyağı Üretim Operatörü, Fermente Üretim Operatörü ve Tadımcı meslekleri Ege Orman Vakfı Akademi tarafından yapılacak sınavın ardından belgelendirilecek. 2018 yılından itibaren faaliyete geçecek Merkez ile sektöre kaliteli ve nitelikli binlerce insan kazandırılmış olacak.

  Voc-Test Merkezleri (Meslek Standartları Geliştirme Mesleki Bilgi ve Beceri Sınav ve Belgelendirme Merkezleri)  II Hibe Programı kapsamında Ege Orman Vakfı tarafından yürütülen; Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin ortağı olduğu 227 bin euro bütçeli “E-Voc Test Merkezi" projesinde sona yaklaşıldı. Proje ortağının Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, iştirakçilerin İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü A.O.S.B. Mesleki Eğitim Merkezi olduğu projede “Ege Orman Vakfı Akademi Sınav ve Belgelendirme Merkezi” kuruldu.

 Sektör temsilcileri ile Sınav ve Belgelendirme Merkezi’nde bir araya gelen Ege Orman Vakfı yetkilileri proje hakkında bilgi vererek, katılımcılara merkezi tanıttı. Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Narin, Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Dairesi'nden Erdi Doğan, Uluslararası ilişkiler ve Avrupa Birliği Daire Başkanlığı'ndan İmren Onbaşı, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Özduran,  İzmir İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İl Müdür Yardımcısı Selami Turan ve pek çok sektör temsilcisinin katıldığı toplantıda Projenin Koordinatörü Yasemen Bilgili proje hakkında bilgi verdi. Bilgili; “Projede; gıda sektöründe 3 ulusal meslek standardı ve 3 ulusal yeterlilik tanımlanmıştır. Sınav ve Belgelendirme Merkezimizin şu andaki kapsamı;  Zeytinyağı Üretim Operatörü,  Fermente Ürün Üretim Operatörü ve Tadımcı mesleği olup; bu meslekler çerçevesinde sınav ve belgelendirme merkezi olmak hedeflendi ve zorlu bir süreç sonrası sona yaklaşıldı. Sınav ve belgelendirme yetkisi alabilmek için Mesleki Yeterlilik Kurumu’na başvuru yapılmış olup, 23-24 Kasım 2017 tarihlerinde yetkilendirme denetimi gerçekleştirilecektir. 2018 yılından itibaren EOV AKADEMİ Mesleki Bilgi ve Beceri Sınav ve Belgelendirme Merkezimiz faaliyete geçecektir. Türkiye Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi, Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi ile Mart 2017 tarihinden itibaren referanslaşmıştır. Yani sınav merkezimizden alınacak belge Avrupa’da çalışacaklar içinde referans olacaktır.” diye konuştu.

 Bilgili;  “Sektördeki insan kalitesini ve iş gücünü belgelendirmek için yola çıkılan proje ile 5000 kişinin sertifika alması hedeflenirken, projeye 18-60 yaş arası herkes katılabilecek.  Bu proje, aynı zamanda Ege Orman Vakfı çalışmalarının sürdürülebilirliğine de katkı yapmış olacak.” dedi.

 Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Özduran yaptığı konuşmada; projeyi takdirle karşıladığını ve sektör için çok önemli bulduğunu belirtti.

 Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Dairesi'nden Erdi Doğan'da Mesleki Yeterlilik belgesinin önemi ve belge alma süreci hakkında bilgi verdikten sonra:  ''Ege Orman Vakfı'nın şu noktada bizim için bir önceliği var. Gıda sektöründe ilk yetkilendirilen kuruluşumuz olma yolunda büyük bir adım attılar. Önümüzdeki ay da bir sorun çıkmazsa gıda sektöründe Sınav Ve Belgelendirme Merkezi olan ilk kuruluşumuz Ege Orman Vakfı olacak.'' diye konuştu.


(22 Kasım 2017 Çarşamba)
< Tüm Haberler

Sosyal Medyada Bizi İzleyin

Bizleri sosyal medyada da takip edebilirsiniz.

E-Bülten Kayıt

Güncel haberlerimizi takip etmek ister misiniz?

Ege Orman Vakfı Danışma Hattı

Sormak istediklerinizi ya da merak ettikleriniz için bizi arayın.

Yukarı Çık